Text k Tab. 2      VÝVOJ SLUNEČNÍ SOUSTAVY

 

Vývoj Sluneční soustavy je vývojem kladného prostoru. Tab. 2 je nejstručnějším popisem tohoto vývoje při zdůraznění trojjediné organizace – důsledně podle Zákona tří prvků. Vývoj byl již popsán ve více Sděleních. Zde uvedu jen nejstručnější komentář  z pohledu absolutních zákonitostí.

Vývoj pochopitelně musel začít budováním kladné hmoty, jako prvotního prostředku realizace jakéhokoliv děje. Zdůrazněme, že podstatou Hmotného kosmu je stálý vývoj prvotní hmoty ke stále vyšší kvalitě - ke stále vyšším funkčním možnostem organizace životních forem. Ve smyslu Zákona tří prvků musel se tento vývoj vždy uskutečňovat na třech kvalitativně odlišných stupních – a to jak v základním dělení, tak i v dělení dílčím. Zdůrazněme, že celkový vývoj musí vždy postupovat od statických funkcí ke stále vyšší dynamice, aby vždy po dokončení nedospělého vývoje byly vytvořeny podmínky pro tvůrčí dotvoření systému. Přitom jako podmínka k započetí vývoje na stupni vyšším. Tyto základní potřeby Života Hmotného kosmu si připomeňme na každém vývojovém stupni:

 

AIo  VÝVOJ KLADNÉ HMOTY

První naší otázkou musí být, kde se vzal prvotní energetický materiál? Odpověď: byl produktem tvůrčí vývojové fáze Záporného (duchovního) prostoru. Pro zrod jedné Sluneční soustavy byl vždy vyvržen jediný mrak elementárních částic.  Jeho vyvržením započal zákonitý vývoj.

        Io    PRVOTNÍ KONCENTRACE MRAKU ELEMENTÁRNÍCH ČÁSTIC Na začátku vývoje započala velmi pomalá koncentrace mraku a jeho postupné členění na samostatné objekty. Tuto činnost lze považovat za nejstatičtější, jak bude dále patrné. 

            IIo    KONCENTRACE ELEM. ČÁSTIC V SAMOSTAT. OBJEKTECH

Pokročilá koncentrace v samostatných objektech je stále se urychlující činností s předpokladem vývoje ke stále vyšší dynamice i k dotvoření nedospělých podmínek - jako předpoklad pro započetí vývoje v nových okrajových podmínkách, v podmínkách tvůrčích. Konečné dotvoření nastalo vytvořením takové koncentrace protonů, která zamezila úniku elektronů z bezprostřední blízkosti svého protonu.

            IIIo   STAVBA HMOTY – KVASAR, TERMOJADERNÁ FÚZE

Funkčním přiblížením protonu a elektronu byl vytvořen skelet nutný k zažehnutí energetického prázdna. Začal vývoj Kvasaru, který každý proton a elektron přetvořil na vodík. Termojadernou fúzí byly vytvářeny prvky stále vyššího atomového čísla a nakonec nejrůznější sloučeniny. Chladnoucí planeta byla dotvořením vývoje hmoty kladného kosmu  na stupni AIo s významem objektu připraveného zrodit kvalitativně vyšší organizaci hmoty. Touto vyšší formou, s možností realizovat vývoj na AIIo, byl biologický život. Dodejme, že nebylo třeba žádné „kosmické rozsévání života“, jak se často uvažuje. Vývoj životodárné planety (ve Sluneční soustavě zřejmě vždy ne třetí dráze) má prostředky k přirozenému vývoji od vyvržení mraku elementárních částic z Nulového přechodu až po kosmicky dospělou existenci civilizace, neboť tento vývoj je posláním Hmotného kosmu.

 

AIIo  VÝVOJ BIOLOGICKÉHO ŽIVOTA

I vývoj na AIIo musel započít naprosto staticky, neboť i on má svou počáteční úroveň Io.

Io    PRVOTNÍ BIOLOGICKÝ ŽIVOT

Na Io vývoj začal zrozením nejjednodušších organických látek (induktivní organizací, kde funkčním prvkem byla laguna), které se v moři postupně, velmi pomalu, rozvíjely do funkčně dokonalejších forem. Vývojem páteře, jako vnitřního prvku, který nahradil funkci slaného životního prostředí (tedy celého moře), byl vývoj dotvořen na Io – jako nezbytný prostředek pro vývoj na IIo.

IIo   KVANT. VYSPĚLÝ BIOLOGICKÝ ŽIVOT VRCHOLÍCÍ PRI MÁTY

Vývoj na IIo byl zahájen vystoupením ichtiostegy na souš. Páteř byla prvkem, který dovolil vývoj stále urychlovat. Podstatou tohoto vývoje bylo funkční přibližování biologických druhů se svým životním prostředím, jež ve stepním prostředí vyústil ve vývoji lidoopů.

            IIIo  PRVOTNÍ ČLOVĚK – VÝVOJ MYŠLENÍ

Jestliže na Io a na IIo bylo podstatou vývoje biologického života vývoj těla biologických forem, na IIIo je podstatou vývoje dotváření mozku. Poznamenejme, že plně v souladu se Zákonem tří prvků a kvalitativní symetrie. Prostředkem byla prvotní práce lidoopů při sběru semen ve stepním prostředí, kde tento sběr vytvořil nejužší kontakt životního prostředí s biologickým druhem. Produktem bylo dotvoření paměti s významem vnitřního prvku.

Dotvoření vývoje na AIIo a započetí vývoje na AIIIo si vyžádalo vytvoření dalšího vnitřního prvku. Opět bylo k zásadní kvalitativní změně nutné vnitřním prvkem nahradit celé životní prostředí – jako nezbytné pro myšlení zvířete. Vytvořením dostatečně velké paměti byl vytvořen prostředek pro zahájení vývoje na AIIIo.

 

AIIIo  VÝVOJ CIVILIZACE

 

Vývoj civilizace je vývojem abstraktního myšlení a prostředkem tohoto vývoje byla a je stále dynamičtější pracovní činnost.

Io    VÝVOJ  PRVOTNÍ VÝROBY

Na Io vývoj byl opět velmi pomalý. Započal užíváním nejprimitivnějších výrobních nástrojů: kámen, větev, jáma. Velkým pokrokem, v průběhu statisíců let, bylo pozdější užívání ohně, oštěpu, kamenné sekery. Zákonitě pomalý, odpovídající Io, byl i vývoj prvotního zemědělství a prvotní rukodělné výroby. Každé poznání, každá nová technologie, zvýšila energetickou hodnotu činnosti – jako předpoklad pro stále se urychlující vývoj další.

            IIo   VÝVOJ KVANTITATIVNÍCH VÝROBNÍCH PROSTŘEDKŮ

Vývojem IIo lze považovat až vývoj řemesel ve středověku, který již měl dynamiku k postupnému a stále rychlejšímu rozvíjení vrcholných systémů kvantitativní organizace. Jsou jimi všechny soustavy, jež svou energii reakce vnášejí do povrchu planety. Ve smyslu Zákona tří prvků je lze konstruovat na třech stupních efektivnosti. Průmyslová revoluce rozvíjela IIo organizace a vědeckotechnická revoluce dotvořila výrobu a funkční organizaci do vrcholných možností tzv. systémů prostorového řešení. V oblasti kvantitativních řešení (tj. neizolovaných s vnášením energie reakce do planety a s neschopností funkčně uplatnit kvalitativní podstatu jednotlivých prvků soustavy) již Život ve svým možnostech nemá. Přirozené pokračování vývoje civilizace vyžaduje současnou kvantitativní dynamiku dotvořit do absolutních kvalit. Prostředkem musí být, v analogii s dřívějšími prostředky přerodu do kvalitativně vyšších okrajových podmínek vývoje, vnitřní prvek, který funkčně nahradí dosavadní prvek vnější, kterým je povrch planety - jako prostředek opory ke každé současné činnosti. Vývojový skok do IIIo organizace vyžaduje od nás oporu činnosti uskutečňovat vnitřním prvkem soustavy, tzv Nositelem vývoje.

IIIo VÝVOJ KOSMICKY DOSPĚLÝCH VÝROBNÍCH A                        SPOLEČENSKO ORGANIZAČNÍCH SYSTÉMŮ

Zdůrazněme, že teprve vývoj na třetím stupni dotváří vývoj systému na dospělé úrovni, zdůrazněme, že teprve dospělý vývoj vždy je tak efektivní, aby mohl vytvořit podmínky k trvalé existenci. Vývoj nedospělý je, dá se říci, nutným zlem vyplývající z podstaty organizace a poslání Hmotného kosmu: rozvíjet základní materiál ke stále vyšší funkční kvalitě. Ve smyslu obecného uplatnění Zákona tří prvků a Zákona kvalitativní symetrie se tento vývoj vždy musí rozvíjet od statické, nedospělé formy, aby teprve vývoj Dospělý měl dynamiku a funkční možnosti nutné k efektivní a trvalé existenci. Dále zdůrazněme, že vyšší funkční kvalitu lze dosáhnout jen dostatečnou kvalitou funkčních prvků a zvláště plnohodnotným uplatněním této kvality v provozu soustavy. A plnohodnotného uplatnění funkčních prvků lze dosáhnout jen soustavami, které mají svou vlastní oporu činnosti. V současné době má tuto plnohodnotnou organizaci jen náš mozek, tělo prakticky všech biologických jedinců, Sluneční soustava, hmota, prostředky vyspělých civilizací a zejména záporný prostor. Chceme-li zachovat svou existenci, musíme včas budovat kosmicky dospělou organizaci ve všech našich potřebách: ve výrobě i v organizaci společnosti. Teprve tato organizace, s vnitřním Nositelem vývoje, má tu moc vytvořit takovou efektivnost v každém našem počínání, která je nezbytná pro naši trvalou existenci. Jakákoliv nedospělá činnost bude dále prohlubovat naše neduhy, které by nakonec způsobily kolaps civilizace.

 

V Brně, 6.12.2000                                                                                Ing.Hanák