P3. Veličiny a zákonitosti absolutní konstrukce Života

Zákon kvalitativní symetrie

 

Absolutní zákony jsou základním prostředkem Kvalitativní metody myšlení a jsou nezastupitelné. Jejich obrovská efektivnost je dána jejich obecným uplatněním pro jakoukoliv činnost uskutečňovanou kdekoliv v kosmu: v prostoru Duchovním i Hmotném. Je až neuvěřitelné, že jakýkoliv děj, tj. i ten, který chci objevit, musí mít organizačně funkční charakteristiky, které popisují absolutní zákony. Zákon kvalitativní symetrie poskytuje informace kvalitativně funkční: o funkční organizaci, o kvalitativním uplatnění dílčích prvků, soustav i vývojových dějů – jak vyplývá již z definice.

 

Definice Zákona kvalitativní symetrie:

Každá životní forma, s významem samostatného funkčně organizačního celku, musí pozůstávat ze dvou kategorií: KVANTITATIVNÍ a KVALITATIVNÍ, jež jsou navzájem funkčně opačné (kvalitativně symetrické). Tato symetrie (kvalitativní opačnost) se týká organizace i uplatnění kvalitativní podstaty: funkčních prvků, soustav, nebo vývojových dějů. Obdobné platí i o vlastním vývoji. Plnohodnotně dokončit jakýkoliv vývojový děj lze jen jeho zákonitým rozvíjením ve dvou opačných vývojových fázích: v kvantitativní (Nedospělé) a kvalitativní (Dospělé). Z toho přímo vyplývá, že jestliže ve Hmotném prostoru je kvantitativní fáze přípravou pro fázi kvalitativní (tvůrčí), musí v Duchovním prostoru vývoj začít fází tvůrčí (dospělou) a ta musí být přípravou pro fázi kvantitativní (Nedospělou).

Uveďme jednoduchý příklad - láska: Kategorií kvantitativní je muž, kvalitativní kategorií je žena. Symetrie se vztahuje na opačné vlastnosti (tělesné i duchovní) muže a ženy, jako nezbytné pro vývoj lásky a zplození dítěte - tj. vytvoření produktu, jenž v hmotném kosmu, jak jsem již dříve zdůraznil, je podstatou jakékoliv činnosti. Každá z kategorií je samostatně subjektem s nulovými možnostmi (v lásce). Vzájemnou spoluprací ovšem realizují kosmický systém velkých možností – citový vývoj s mnoha zážitky a s možností vytvoření přímo zázraku: zplodit nový život. Dodejme, že láska, stejně jako každý jiný vývojový děj, podléhá zákonitostem vývoje podle Křivky vývoje na obr.1 a ten se uskutečňuje ve dvou opačných fázích (nedospělé .. namlouvání a dospělé .. milování, manželství), jež jsou opět navzájem opačné (kvalitativně symetrické). Pro přehlednost dále již jen uveďme dvojice, které představují jediný funkční nebo vývojový celek a splňují tedy obecné uplatnění Zákona kvalitativní symetrie. Jejich podrobný popis bude v dalších pojednáních. Pochopení všech následujících vazeb, většinou s významem systémů se samostatnou činností resp. vývojových dějů, je cesta k pochopení konstrukce Života:

.. Kosmické vědomí (Bůh) – Energetické prázdno

.. Hmotný prostor – prostor Duchovní

.. podsvětelný prostor – nadsvětelný prostor

.. hmota Hmotného prostoru – hmota Záporného prostoru

.. soustava akce – soustava reakce

.. vývojová fáze nedospělá – vývojová fáze dospělá

.. školní docházka – praxe

.. nedospělý vývoj civilizace (hašteření) - dospělý vývoj civilizace (plnohodnotná spolupráce)

.. kvantitativní charakteristiky (Io, IIo, IIIo) - kvalitativní charakteristiky (Io, IIo, IIIo)

.. činnost vykonávaná nekonečně vysokou energií (Duchovní prostor) – činnost založená na vývoji energie (Hmotný prostor)

.. činnost ve vnějším pracovním prostoru (kvantitativní, nedospělá) - činnost ve vnitřním pracovním prostoru (činnost kvalitativní, dospělá)

.. prostředkem činnosti je hmota (činnost nedospělá) - prostředkem činnosti je Energetické prázdno (činnost tvůrčí, dospělá)

.. činnost ve skeletu (činnost nedospělá) – skelet jako pevné ohraničení pro tvůrčí činnost (činnost tvůrčí, dospělá)

.. energetické prázdno aktivní na povrchu hmoty (Duchovní prostor) - energetické prázdno aktivní uvnitř skeletu (Hmotný prostor)

.. Hmotný prostor: kladný čas (činnost nedospělá) – záporný čas (činnost tvůrčí, dospělá)

.. Duchovní prostor: kladný čas (činnost tvůrčí, dospělá) – záporný čas (činnost nedospělá)

.. činnost založená na dokonalé kvalitě hmoty (Duchovní prostor) - činnost založená na vývoji kvality hmoty (Hmotný prostor) – podstata organizace kosmu a rozhodující důkaz této organizace

.. muž – žena (láska)

.. člověk 1 – člověk 2 (spolupráce)

.. levá hemisféra – pravá hemisféra

.. řídící centrum mozku - paměť

.. konstrukce Nositele vývoje: hmotná trojná sestava - trojná sestava silového pole, příkladem je např. paměť – Duše

.. naše planeta – atmosféra

.. naše planeta (životní prostředí) – civilizace

.. levá (noha, ruka, oko, ucho) – pravá (noha, ruka, oko, ucho).

Uvedené příklady tedy většinou zahrnují obrovský soubor činností, souhrnně popisují základní prostředky v konstrukci Života, nebo opačné charakteristiky, jež v celkové konstrukci Života jsou v nesčetně opačných činnostech.

Je třeba si uvědomit, že pravdivá konstrukce Života musí respektovat kvalitativní symetrii (kvalitativně opačné vlastnosti) nejen ve všech uvedených dvojicích a vrcholících v opačných funkčních charakteristikách prostoru Hmotného a Duchovního, resp. podsvětelného prostoru a nadsvětelného. Zdůrazněme, že Kvalitativní symetrie se uplatňuje všesměrně, proto i v mnoha netušených vztazích (viz P4). Příkladem základního (absolutního) významu jsou tyto opačné skutečnosti:

- Hmotný prostor: .. fáze Nedospělá má omezené trvání

.. fáze Dospělá má neomezené trvání

- Duchovní prostor: .. fáze Dospělá má omezené trvání

.. fáze Nedospělá má neomezené trvání.

Zopakujme, že význam podstaty organizace Života kosmu a tím i hlavním důkazem Celkové konstrukce Života jsou tyto opačné i základní funkčnískutečnosti:

- v Duchovním prostoru je činnost založena na existenci veličin absolutní kvality, absolutní kvalitu mají i veškeré hmoty a funkční prvky

- podstatou organizace Hmotného prostoru je stálý vývoj kvality: od kvality prvotní (Mraku elementárních částic) až ke kvalitám absolutním, z nichž nadsvětelná existence je systémem nejdokonalejším a Duše biologických jedinců (po svém úmrtí) jsou kvalitou nejvyšší: s významem Produktu Hmotného prostoru i prvotní energií pro Nedospělý vývoj Duchovního prostoru - aby po proniknutí do tohoto prostoru se Duše rovněž stala absolutní kvalitou s podílem na uzavření cyklu vývoje Života kosmu.

Zákon kvalitativní symetrie se musí vztahovat i na hmotnou existenci člověka:

- v podsvětelném prostoru omezená

- v nadsvětelném prostoru neomezená a opačná k naší současné

- spojením se vytvářejí možnosti dlouhodobé cyklické existence (funkčním uplatněním opačných životních prostředí), kde pobyt v nadsvětelném prostoru má význam biocyklu IIIo, resp. absolutní regenerace (narozdíl od spánku, jež je regenerací prvotní). Opačný provoz (vytlačování vody z mitochondrie, oproti současné akumulaci) je přirozenou přípravou pro opětný mladistvý život.

Zákon kvalitativní symetrie ve své podstatě již naznačuje logickou potřebu absolutní činnosti: jako spolupráci dvou opačných kategorií (prvků), které se ovšem uplatňují plnohodnotně. V činnosti vždy jeden prvek je zdrojem akční energie a prvek opačný zcela přirozeně vytváří reakci. A to je teprve plnohodnotná spolupráce: nikdy nedojde ke spekulaci opačného prvku, k podvádění, neboť tím končí plnohodnotné uplatnění a činnost absolutní konstrukce.

V absolutně nedospělých (současných) činnostech se rovněž uplatňuje Zákon kvalitativní symetrie. Současné (kvantitativní) systémy vždy vytvářejí soustavu akce, planeta soustavu reakce. Spolupráce je neosobní, kvantitativní, jednosměrná, bez uplatnění funkční kvality v obou soustavách.

Zákon kvalitativní symetrie má tedy zásadní význam: poskytuje nespočet motivací – pouhým vědomím, že každá akce vyvolá příslušnou reakci: vytvářejme jen pozitivní akce – je to prvopočátek budování Kosmicky dospělé organizace společnosti. Vězte, odměnou za naši Dospělou činnost bude neuvěřitelně bohatá Kosmicky dospělá existence: v Hmotném prostoru i v prostoru Duchovním.

Důkazem obecné platnosti Zákona kvalitativní symetrie (Zks) je každá známá činnost, důkazem je Celková konstrukce Života, ve které se Zks uplatňuje v každé vlastnosti prvků, v podstatě vývojových dějů, v podstatě organizace soustav a jejich vlastností. Nespočet dalších příkladů uplatnění Zákona kvalitativní symetrie uvedu v dalších pojednáních, přičemž důsledné uplatnění tohoto zákona bude i kvalitativním důkazem pravdivosti nového systému.

 

srpen 2003                                                                                                                             Ing. Hanák Zdeněk